SZKOŁA PODSTAWOWA NR2

im.Juliana Tuwima


w Wodzisławiu Śląskim

  
 

portal o nowoczesnej edukacji


Sześciolatek w szkole
strona dla rodziców

tik-tak

 

 

 

 

 

 

Projekt Comenius „Uczenie się przez całe życie” w SP 2

W drugim tygodniu marca odbyła wizyta partnerskich szkół we Włoszech, w której udział wzięła delegacja uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr2 w Wodzisławiu Śl. Rodziny goszczące naszych uczniów oraz nauczyciele z włoskiej szkoły powitali nas typowymi dla dnia kobiet w tym regionie kwiatami mimozy.
Włoscy nauczyciele ze szkoły Istituto Comprensivo 1 Città Sant'Angelo  przygotowali niezwykle ciekawy i urozmaicony program wizyty, który z jednej strony doskonale ilustrował bogactwo włoskiej historii,kultury, kuchni jak również przedstawiał różne aspekty włoskiego systemu edukacji.

W Citta S.Angelo, nieopodal nadmorskiego miasta Pescara znajduje się szkoła naszych partnerów , w której mogliśmy zapoznać się z organizacją zajęć edukacyjnych, funkcjonowaniem szkoły, systemem edukacji we Włoszech oraz brać udział w warsztatach ekologicznych .... Nieodłączną częścią wizyty było spotkanie robocze, podczas którego nauczyciele ze szkół partnerskich składali raport z zrealizowanych zadań oraz omówiono zadania przeznaczone do realizacji na najbliższe tygodnie. W programie znalazło się również spotkanie z burmistrzem Citta Sant Angelo oraz degustacja specjałów kuchni włoskiej, przygotowanych zarówno przez rodziców jak i nauczycieli szkoły goszczącej. Niezapomnianym doświadczeniem, było również zwiedzanie fabryki makaronu De Cecco. W ostatnim dniu wizyty podczas wycieczki do Rzymu mogliśmy podziwiać niezwykłe zabytki takie jak m in. Panteon, słynne place: Piazza Navona, Campo de Fiori czy Plac Hiszpański z najsłynniejszymi schodami Rzymu. Nie zabrakło także Fontanny di Trevi, Forum Romanum czy Koloseum.
 
Z żalem pożegnaliśmy słoneczną Italię ale i z nadzieją, że jeszcze kiedyś tu wrócimy.

dyr. Joanna Kulińska

Hiszpania - Wizyta uczniów i nauczycieli  SP 2
w ramach programu Comenius PartnerskieProjekty Szkół.


W październiku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spędzili tydzień w hiszpańskiej Saragossie. Pogoda nam dopisywała, temperatura sięgała 30 stopni. Na  dworcu kolejowym powitała nas gorąco grupa uczniów szkoły Gloria Arenillas. Biało-czerwone baloniki i gromkie okrzyki były widzialne i słyszalne już z daleka. Powitanie w samej szkole było równie miłe. Hiszpańskie dzieci zatańczyły krakowiaczka. Na maszcie szkoły, w trakcie odgrywania hymnów ,zawisły uroczyście zawieszone przez uczniów partnerskich szkół, flagi  państwowe. Obserwując zajęcia prowadzone w klasach mogliśmy porównać je z naszymi, niektóre rzeczy nas zaskoczyły.
W czasie spacerów podziwialiśmy cudowną Nuestre Senora del Pilar- bazylikę o czterech wieżach i jedenastu kopułach. W kaplicy zobaczyliśmy  otoczoną wielką czcią figurką najświętszej Marii Panny na Kolumnie, która ukazała się podobno św. Jakubowi w 40r. Nasz wzrok przyciągały znajdujące się na suficie freski Goi. Stanęliśmy także na arenie, gdzie odbywają się korridy. Podczas zwiedzania wystawy wytwórni filmowej Pixar poznaliśmy tajemnice powstawania filmów animowanych dla dzieci. Podziwialiśmy również hiszpańskie góry - Pireneje, spacerując po urokliwym miasteczku Alquezar, leżącym u ich stóp. Spróbowaliśmy owoców morza. W Madrycie, w Muzeum Prado porównywaliśmy obrazy wielkich  mistrzów, później podziwialiśmy pałac królewski.
Uczniowie, mieszkając w hiszpańskich domach, poznali codzienne życie ich mieszkańców. Spędzony razem czas przełamał barierę językową, pozwolił na wzmocnienie nawiązanych wcześniej przyjaźni, poznanie innej kultury ,rozszerzył nasze horyzonty. Wszyscy żegnaliśmy się ze łzami w oczach.
Wróciliśmy do Polski pełni wrażeń i przeżyć. Czas, który razem spędziliśmy był wspaniały, a wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci. Cieszymy się , że mogliśmy wziąć udział w tej wymianie, która poprzez kontakty z przedstawicielami szkół partnerskich sprawiła, że czas ten był niezwykły. To prawdziwa szkoła życia, teraz wiemy, że poradzimy sobie w każdym miejscu. Hiszpania to piękny i gościnny kraj o czym mogliśmy się sami przekonać. Saragossa pozostanie w naszych sercach na długo.


Opiekun-Katarzyna Holesz

 

COMENIUS W SP2

W roku szkolnym 2013/14 Szkoła Podstawowa Nr 2  rozpoczęła realizację międzynarodowego projektu Comenius - Partnerskie Projekty Szkół, który ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw.
Razem z  partnerami z Turcji (koordynator), Włoch i Hiszpanii realizowane są w jedłownickiej dwójce zaplanowane wcześniej  działania w ramach projektu: „European  Culture  Through  Art  and  Research”. Realizacja projektu przewidziana jest na dwa lata.
Pierwsza wymiana uczniów i nauczycieli miała miejsce w marcu tego roku.  Podczas tego  spotkania przedstawiciele 4 państw   przeżyli wspólnie wiele niezapomnianych chwil poznając turecki kraj. 6 dniowy pobyt w Turcji był okazją do zapoznania się z  kulturą, historią, tradycjami, przyrodą i geografią tego wspaniałego kraju. Gospodarze zorganizowali miedzy innymi wycieczki do Stambułu, Ankary, starożytnego miasta Gordion, muzeum etnograficznego i cywilizacji anatolijskich, zwiedzanie Polatli i szkoły.  Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość mieszkania w tureckich domach i poznania codziennego życia tureckiej rodziny. Dzieci nawiązały wiele nowych przyjaźni, doskonaliły umiejętność porozumiewania się w języku angielskim, poznały turecką kuchnię oraz gry i zabawy swoich rówieśników.
W maju odbyła się  kolejna  wizyta, tym razem w Wodzisławiu Śl.  Szkoła Podstawowa Nr 2 była gospodarzem i organizatorem pobytu  26 osobowej  grupy uczniów i nauczycieli. Goście uczestniczyli w spotkaniach i zajęciach organizowanych w szkole, zwiedzili nasze miasto, spotkali się z Prezydentem  M.Kiecą oraz  jego zastępcą E. Ogrodnikiem.  Zorganizowano dla nich także wycieczki do Krakowa, Oświęcimia, Pszczyny i Tarnowskich Gór.  Tureccy i Hiszpańscy uczniowie  mieli okazję mieszkać w domach naszych uczniów.  Organizacja tak atrakcyjnego pobytu  była możliwa  dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej- uczniów, nauczycieli i rodziców.
Wizyta była również okazją do podsumowania dotychczasowej pracy w projekcie Comenius i zaplanowania szczegółów dalszej współpracy.

Comenius - Partnerskie Projekty Szkół

Więcej informacji na temat Comeniusa można przeczytać na stronie:

http://www.comenius.org.pl/akcje/partnerskie-projekty-szkol

http://comeniustips.webnode.com.tr/

K.Sikora, M.Piekar

Wizyta partnerska Comenius 19 - 24 maja 2014

W dniach 19-24 maja br. mieliśmy okazję przyjmować   w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Turcji, Włoch i Hiszpanii w ramach projektu Comenius - 26 osób. Goście wyjechali zauroczeni naszym krajem oraz gościnnością i serdecznością Polaków.  Bez zaangażowania uczniów, nauczycieli i wielu rodziców  wizyta ta nie miałaby takiego oddźwięku.
Serdecznie dziękuję Rodzicom i Uczniom, którzy pomogli w jakikolwiek sposób przy zorganizowaniu tego przedsięwzięcia. Wasza ofiarność i zaangażowanie przerosły nasze oczekiwania, przysporzyły wiele radości zagranicznym gościom, a także naszym uczniom, dla których wizyta ta była niecodzienną lekcją w wymiarze europejskim.

Pozdrawiam serdecznie
Joanna Kulińska

Wizyta uczniów i nauczycieli  SP 2 w Turcji w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół.

Podczas marcowego spotkania przedstawiciele 4 państw – Turcji, Włoch, Hiszpanii oraz Polski przeżyli wspólnie wiele niezapomnianych chwil poznając turecki kraj. 6 dniowy pobyt w Turcji był okazją do zapoznania się z  kulturą, historią, tradycjami, przyrodą i geografią tego wspaniałego kraju. Gospodarze zorganizowali miedzy innymi wycieczki do Stambułu, Ankary, starożytnego miasta Gordion, muzeum etnograficznego i cywilizacji anatolijskich, zwiedzanie Polatli i szkoły.  Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość mieszkania w tureckich domach i poznania codziennego życia tureckiej rodziny. Dzieci nawiązały wiele nowych przyjaźni, doskonaliły umiejętność porozumiewania się w języku angielskim, poznały turecką kuchnię oraz gry i zabawy swoich rówieśników.
Wizyta była również okazją do podsumowania dotychczasowej pracy w projekcie Comenius i zaplanowania szczegółów dalszej współpracy. Kolejnym punktem programu jest majowa wizyta partnerów w Szkole Podstawowej Nr 2 w Wodzisławiu Śląskim.

dyr. Joanna Kulińska, Karolina Sikora

 

PRACE WYKONANE PRZEZ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY


LIST DO RODZICÓW I OPIEKUNÓW