Wycieczka do Tarnowskich Gór

zdjęcia

W dniu 15 maja uczniowie klasy czwartej wyruszyli na zwiedzanie Kopalni Srebra.  Odbywało się ono w podziemnych korytarzach położonych 40m pod powierzchnią ziemi w  temperaturze ok. 10 C.
Oprócz podziemnych korytarzy na powierzchni odwiedzili muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych. Dotarli także do Sztolni Czarnego Pstrąga znajdującej się pośrodku Parku Repeckiego . Przepłynięcie łodziami 600 metrowego odcinka sztolni okazało się nie lada przeżyciem. Podczas nietypowego „rejsu” uczniowie poznali legendę powstania sztolni, pochodzenia jej nazwy. Jedni z nas pozbyli się wady lenistwa, niektórym przybyło też rozumu,  innym pozostała ciężka praca do końca życia. A jak tego dokonaliśmy? Zapytajcie nas - uczestników wyprawy.

Wycieczka zakończyła się wizytą w gliwickiej Palmiarni. Poprzez uczestnictwo w programie pt.: „Ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych", uczniowie skorzystali z niepowtarzalnej możliwości bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą. Tematyka ścieżki  obejmowała omówienie grup roślin przyprawowych i sukulentów oraz rodziny bambusów i palm.  Każdy miał  możliwość sprawdzić na ile „ostre" są ciernie kaktusów czy jak miękka może być „skóra" palm.  Podziwianiu egzotycznych roślin towarzyszyły odgłosy egzotycznych ptaków.


mgr Katarzyna Holesz