Jedłownicko - kokoszyckie "szkubaczki"

Dnia13 marca 2017 r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w ramach realizacji projektów "Mała Ojczyzna" i "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" udała się do siedziby OSP w Kokoszycach na spotkanie z tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich, by wziąć udział w tradycyjnych śląskich  "szkubaczkach". Czekały tam na nas góry gęsiego pierza. Gościnne Panie nauczyły naszych młodych regionalistów, jak poprawnie drzeć, czyli "po naszymu" szkubać, białe piórka. Jedłowniccy "szkubacze" z wielkim zaangażowaniem, dokładnością  i cierpliwością napełniali miski mięciutkim puchem, jednocześnie umilając czas kokoszyckim Gospodyniom - przedstawiali swoje śląskie gawędy, które z powodzeniem prezentują różnym gremiom od czasu Barbórki oraz - w ramach akcji "Czytamy Wam, czytają Nam" - czytali Paniom fragmenty książek, które być może pamiętają One z własnych szkolnych czasów: "Ani z Zielonego Wzgórza", "Przygód Tomka Sawyera" i "Sposobu na Alcybiadesa". Te przyjemne chwile podarowane przez naszych uczniów gościnnym Gospodyniom, przyniosły im sporo radości i wzruszających wspomnień. W podziękowaniu za odwiedziny, obdarowały jedłownickich "szkolorzy" cukierkami i zaprosiły na słodki poczęstunek, z czego oni chętnie skorzystali. Zostawiliśmy także swój ślad w kronice Koła Gospodyń Wiejskich i zostaliśmy poproszeni o ponowną wizytę z okazji kolejnych "szkubaczek".