Spotkanie z Panią Smołką

Dnia 9 czerwca 2015 r. grupa dzieci realizujących Projekt "Historia rodziny to historia regionu" udała się z kolejną wizytą w ramach przeprowadzania wywiadów ze starszymi członkami rodzin naszych uczniów. Tym razem odwiedziliśmy dom Krzysia Kiermaszka z klasy V. Zanim to jednak nastąpiło, miał miejsce - już drugi - spacer po Jedłowniku. Podziwialiśmy przyrodę idąc ulicami Słowiańską i Miczurina, odwiedziliśmy zabytkowy cmentarz położony obok naszej szkoły, by poznać najciekawsze nagrobki oraz losy ludzi pod nimi pogrzebanych. W domu Krzysia przy gościnnym stole spotkaliśmy się z jego babcią - Panią Elżbietą Smołką, której towarzyszyli mąż i córka - dziadek i mama naszego kolegi. Pani Smołka odpowiadała na pytania "Projektowiczów" dotyczące jej dzieciństwa i młodości, losów rożnych członków jej rodziny, lat szkolnych, spędzonych oczywiście w naszej "staruszce" itp. Gospodyni opisywała, jak zmieniała się okolica wokół jej domu, czyli wyżej wspomniane ulice (trudno uwierzyć, ale dom rodziców Pani Smołki był tam jedynym - wokół roztaczały się pola uprawne, zagajnik dębów, których drewno miało być zużyte do... pieca chlebowego i stawy. Babcia Krzysia zwracała też uwagę na lepsze stosunki międzyludzkie, jakie wówczas panowały (wszyscy się znali, odwiedzali, wspólnie spędzali czas...). Kończąc wizytę udaliśmy się do stojącego na podwórku starego, rodzinnego domu Pani Smołki, który za niedługo zostanie wyburzony. Udało nam się więc uwiecznić na fotografiach ten cenny, ponad stuletni zabytek (mama Krzysia zaprowadziła nas nawet do piwnicy, by pokazać miejsce, gdzie kiedyś stał ów piec chlebowy). Bardzo dziękujemy Państwu Smołkom oraz Pani Kiermaszek za gościnne, życzliwe przyjęcie koleżanek i kolegów Krzysia wraz z nauczycielem oraz za przekazanie nam cennej wiedzy na temat historii Jedłownika i mieszkających w nim rodzin.