Spotkanie z ks. proboszczem

Dnia 8 czerwca 2015 r. przedstawiciele uczniów biorących udział w Projekcie "Historia rodziny to historia regionu" udali się z wizytą na probostwo Parafii MB Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego w Jedłowniku, by spotkać się z księdzem proboszczem Eugeniuszem Króliczkiem. Celem naszych uczniów było zdobycie kolejnych wiadomości na temat zmian, jakie zaszły w sytuacji śląskich rodzin w ostatnim stuleciu. Ksiądz proboszcz opowiedział swoim gościom o tym, jakie wnioski można wysnuć na podstawie lektury parafialnych ksiąg metrykalnych (najstarsza pochodzi z roku 1911 r.) oraz obserwacji poczynionych podczas odwiedzin duszpasterskich mieszkańców Jedłownika. Uczniowie dowiedzieli się, że w pokoleniu ich dziadków rodziło się dużo dzieci, w generacji ich rodziców większość rodzin posiadała dwoje - troje potomków, oni zaś są pokoleniem "załamania demograficznego" (na podstawie informacji ks. proboszcza dokonali obliczeń świadczących o tym, że jeszcze w latach 80-tych rodziło się w Jedłowniku dwukrotnie więcej dzieci niż obecnie). Uczestnicy Projektu dowiedzieli się również, że obecnie w parafii przybywa ludzi starych i dlaczego tak się dzieje oraz, że coraz więcej jest domów zamieszkanych tylko przez rodziców z dziećmi, a nie jak dawniej - również z dziadkami. Tymi, jakże interesującymi, spostrzeżeniami ks. proboszcza uczniowie podzielą się z pozostałymi uczestnikami Projektu podczas spotkania podsumowującego pierwszy semestr jego trwania. Dziękując za poświęcony nam czas i życzliwą gościnność, uczniowie wręczyli ks. proboszczowi wiązankę kwiatów.