Spotkanie z rycerzami

Dnia 26 listopada 2014 roku grupa uczniów naszej szkoły spotkała się z przedstawicielami bractwa rycerskiego KERIN, którzy przybyli na Śląsk aż z Pomorza. Panowie "rycerze" poprowadzili spotkanie rewelacyjną metodą łączenia zabawy z przekazywaniem wiedzy. Dzieci dowiedziały się, kto mógł zostać rycerzem, poznały zasady kodeksu rycerskiego, sposoby walki i rodzaje średniowiecznych broni, zapoznały się z budową rycerskiej zbroi. A wszystko to poprzez aktywność samych uczestników spotkania: uczniowie mogli własnoręcznie dotknąć miecza, przymierzyć zbroję, wziąć udział w pojedynku... Kamil jako giermek uczył się władania bronią, Kuba został pasowany na rycerza, Kuba, Szymon i Jacek przymierzyli rycerskie zbroje, nawet pierwszoklasista Leon mógł poczuć się rycerzem trzymając  prawdziwy miecz... Rycerzom zaś towarzyszyły damy: Wiktoria, Monika i Paulina. Wśród śmiechu i zabawy nie zabrakło chwil refleksji: uczniowie poznali też trudne, a czasem tragiczne strony rycerskiego losu, zrozumieli, dlaczego należy darzyć szacunkiem i uznaniem nasze ojczyste dzieje i poświęcenie minionych pokoleń, a także zostali zachęceni do uczenia się historii... Była to więc prawdziwa "żywa lekcja historii", w której z zapartym tchem wzięli udział wszyscy uczestnicy spotkania. Dziękujemy Gościom z bractwa rycerskiego KERIN i zapraszamy do ponownego odwiedzenia naszej szkoły.