Rodzinne spotkanie historyczne

więcej zdjęć

Dnia 25 kwietnia 2013 r. - w ramach obchodów Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i w ramach Projektu "Zamiast komputera jest ze mną rodzina" odbyło się w świetlicy rodzinne spotkanie. Chłopcy z klas II - VI wraz z Dziadkami lub Ojcami (przybyły także "rodzynki" płci żeńskiej) uczestniczyli w historycznych zajęciach edukacyjnych pod nazwą "Uzbrojenie Wojska Polskiego". Poprowadził je Pan Krzysztof Banaś z Familii Szlacheckiej, któremu pomagała żona - Pani Halina Banaś. Nie była to Ich pierwsza wizyta w naszej szkole - z okazji Święta Narodowego 3 Maja Państwo Banaś przybliżali już naszym uczniom historię uzbrojenia polskiego rycerstwa i polskiej szlachty. Tym razem celem zajęć było ukazanie historii rozwoju broni palnej od XIV do XX w., z głównym nastawieniem na uzbrojenie Wojska Polskiego. W trakcie spotkania przedstawiono różne rodzaje broni używanej przez polskich żołnierzy w okresie międzywojennym, podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Zaprezentowano także hełmy Wojska Polskiego od I wojny światowej do czasów najnowszych oraz umundurowanie i uzbrojenie 3 Pułku Ułanów śląskich. Największą atrakcją dla zebranych dzieci - a także dla ich Dziadków i Rodziców - była możliwość przymierzania hełmów oraz pokaz ładowania i wystrzał z broni czarnoprochowej (bez kuli). Spotkaniu towarzyszył poczęstunek.