Stop środkom psychoaktywnym i cyberprzemocy

zdjęcia

Szkoła Podstawowa nr 2 w Wodzisławiu Śląskim od kwietnia do października  realizowała zadania programu profilaktycznego „Stop środkom psychoaktywnym i cyberprzemocy” wyłonionego w miejskiej ofercie konkursowej i finansowanego kwotą 4030 zł.
Głównym celem naszych działań było zaangażowanie uczniów w aktywność sportową, artystyczną i naturalne formy zabawy integrujące społeczność uczniowską wokół takich wartości jak zdrowie, wzajemna komunikacja i uwrażliwienie na potrzeby i uczucia innych.
Jednocześnie wskazywano na te zachowania i zjawiska, które znajdują się na preciwległym biegunie tej aktywności: używanie środków psychoaktywnych, hejt w sieci, cyberprzemoc. Podkreślano, że właśnie one niszczą te najcenniejsze dla nas wartości . Obrazowo zestawiono życie w Realu i w komputerowej grze. Tylko w Realu żyje się raz, a straconego zdrowia lub życia nie sposób odzyskać.
Nasze sztandarowe działanie to „szkolna olimpiada”- angażująca sportowo wszystkich uczniów w szkole. Wcześniej  uczniowie klas starszych wzięli udział w warsztatach profilaktyczno-wychowawczych prowadzonych przez licencjonowanych trenerów z firmy Epsilon z Bielska oraz oglądali przedstawienie satyryczno- muzyczne pt. „ Narkotyki do Arktyki”. Uczniowie młodszych klas zobaczyli spektakl „Psoty nie z tej ziemi”. Zorganizowano także warsztaty plastyczne podczas których malowano koszulki o tematyce profilaktycznej oznaczone  logiem szkoły. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyły także konkursy plastyczno-fotograficzne. Na podsumowanie i zakończenie programu zorganizowano piknik.
Zainteresowanie i odzew społeczności uczniowskiej na prowadzone działania był niezwykle żywy i spontaniczny. Uczniowie chętnie dyskutowali i podejmowali liczne, ciekawe działania. Ich motywację do aktywności i rywalizacji sportowej dodatkowo wzmacniały  nagrody w konkursach .W działania  zaangażowaliśmy wszystkich uczniów od  sześciolatków po szóstoklasistów. Takich inicjatyw więcej - to głos rodziców, ale i samych uczniów.

mgr Wanda Gruszka, mgr Katarzyna Holesz