XIX MIEJSKI KONKURS EKOLOGICZNY DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI

W piątek 24 kwietnia do jedłownickiej dwójki przyjechali najlepsi młodzi ekolodzy z 9 wodzisławskich szkół podstawowych, by uczestniczyć w ekologicznych potyczkach  w ramach XIX edycji Miejskiego Konkursu Ekologicznego dla uczniów klas IV-VI.
Konkurs związany jest z obchodami Dnia Ziemi i organizowany w Szkole Podstawowej Nr 2 od 19 lat.  W tym roku do konkursu zgłosiło się 15 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Do rywalizacji zatem stanęli najlepsi ekolodzy naszych podstawówek.
Zakres materiału do przygotowania był szeroki- ekologia, ochrona środowiska, ochrona gatunkowa, parki narodowe w Polsce, zagrożenia współczesnego świata, miejsce człowieka w środowisku oraz stan środowiska i osobliwości naszego miasta i powiatu.
Konkurs miał formę turnieju, podczas którego uczestnicy odpowiadali  na pytania z  opisanego wyżej zakresu, rozpoznawali skarby przyrody, zdjęcia chronionych gatunków roślin i zwierząt, odpowiadali na losowo wybrane zagadnienia, rozwiązywali krzyżówki, zaznaczali na mapie rozmieszczenie parków narodowych.
 Podczas tegorocznych zmagań najlepszym okazał się uczeń Zespołu Szkół nr 3 - Szkoły Podstawowej nr 17  Filip Kłosek (do konkursu ucznia przygotowała  Pani Joanna Chawińska Jurczyk). II miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 – Michalina Łakomska (opiekun – Zuzanna Konsek),  III miejsce natomiast zdobyła Olga Wilk – uczennica  Szkoły Podstawowej Nr 3, której opiekunem była Elżbieta Cudziło.
Uczniowie  po raz kolejny udowodnili, że ekologia i ochrona środowiska zajmuje ważne miejsce w ich życiu,  a zagadnienia te nie są im obce i obojętne. Ich wiedza na temat znaczenia ekologii i miejsca człowieka w środowisku jest ogromna. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że teoria przekłada się na codzienne zachowania uczniów w zgodzie z naturą i poszanowaniem najbliższego środowiska. Wśród uczestników tegorocznej edycji byli uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych. Wielu z nich to ubiegłoroczni piątoklasiści uczestniczący w projekcie Eko-styl. Wysoki poziom przygotowania uczniów spowodował, że rywalizacja nie była  łatwa.  Mamy nadzieję, że poziom wiedzy uczniów zaowocuje także w przyszłości, kiedy ci młodzi ludzie decydować będą o ekologii i środowisku naszego miasta. - podkreślają organizatorki – Joanna Kulińska i Grażyna Herc Szczygielska.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najlepszym uczestnikom nagrody książkowe wręczyła  Dyrektor SP2.  Na zakończenie zaproszono uczestników i opiekunów do udziału w jubileuszowej XX edycji konkursu w 2016 roku.

mgr Joanna Kulińska