XVIII MIEJSKI KONKURS EKOLOGICZNY DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI

Dnia 25 kwietnia br. w Szkole Podstawowej  nr 2 odbył się   Miejski Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas IV-VI wodzisławskich podstawówek.  Konkurs związany z obchodami Dnia Ziemi organizowany jest już od 18 lat. Cieszy się ogromnym  zainteresowaniem, bo co roku biorą w nim udział uczniowie wszystkich miejskich szkół podstawowych. Do XVIII edycji zgłoszono 19 uczestników wyłonionych w drodze eliminacji szkolnych jakie miały miejsce w 11 szkołach naszego miasta. Do rywalizacji zatem stanęli najlepsi ekolodzy naszych podstawówek.
Zakres materiału do przygotowania był szeroki- ekologia, ochrona środowiska, ochrona gatunkowa, parki narodowe w Polsce, zagrożenia współczesnego świata oraz stan środowiska i osobliwości naszego miasta i powiatu.
Konkurs miał formę turnieju,  podczas którego uczestnicy odpowiadali  na pytania z  opisanego wyżej zakresu, rozpoznawali skarby przyrody, zdjęcia krajobrazów, parków narodowych, rozwiązywali  krzyżówki, pracowali z mapą Polski.
Podczas tegorocznych zmagań najlepszą okazała się uczennica Zespołu Szkół nr 1 - Szkoły Podstawowej nr 9  Kamila Szyszka (do konkursu uczennicę przygotowała  Pani Aleksandra Kirow). II miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 – Aleksandra Jaskuła (opiekun – Bogusława Lubszczyk), III miejsce natomiast zdobyła Alicja Smoląg – uczennica  Szkoły Podstawowej Nr 15, której opiekunem była Pani Hanna Hibner.
Uczniowie  po raz kolejny udowodnili, że zagadnienia ekologii nie są im obce i obojętne. Ich wiedza na ten temat jest ogromna.  Wielu uczestników tegorocznej edycji to piątoklasiści uczestniczący w projekcie Eko-styl. Udział w tym projekcie z pewnością przyczynił się do dużego zasobu wiadomości i umiejętności uczestników. Wysoki poziom przygotowania uczniów spowodował, że rywalizacja nie była  łatwa.  Wszystkie czołowe miejsca wyłoniono w drodze dogrywki. Mamy nadzieję, że poziom wiedzy uczniów przekłada się na ich postawy ekologiczne i dbałość o środowisko przyrodnicze naszego miasta – podkreślają organizatorki– Joanna Kulińska i Grażyna Herc Szczygielska.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najlepszym uczestnikom nagrody książkowe wręczyła  Dyrektor SP2.  Na zakończenie zaproszono uczestników do udziału w XIX edycji konkursu w 2015 roku.

mgr Joanna Kulińska