XXI MIEJSKI KONKURS EKOLOGICZNY DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi w dniu 20 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Wodzisławiu Śląskim odbył się XXI Miejski Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas IV-VI.
W bieżącym roku do konkursu zgłosiło się 18 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych z 10 wodzisławskich szkołach podstawowych. Do rywalizacji zatem stanęli najlepsi ekolodzy naszych placówek.
Zakres materiału do przygotowania był szeroki- ekologia, ochrona środowiska, ochrona gatunkowa, parki narodowe w Polsce, zagrożenia współczesnego świata, miejsce człowieka w środowisku oraz stan środowiska i osobliwości naszego miasta i powiatu. Nowym zagadnieniem do opracowania przez uczestników była niska emisja – przyczyny, sposoby eliminacji i walki z tym zagrożeniem – w ramach kampanii ‘Nie truj sąsiada”.
Konkurs miał formę rambitu, podczas którego uczestnicy odpowiadali na pytania z opisanego wyżej zakresu, rozpoznawali skarby przyrody, odpowiadali na losowo wybrane zagadnienia, rozwiązywali krzyżówki, wykazywali się znajomością rozmieszczenia parków narodowych w Polsce i wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii.
Podczas tej edycji największą wiedzą wykazał się Filip Kłosek uczeń Zespołu Szkół nr 3 - Szkoły Podstawowej nr 17, którego opiekunem była Pani Joanna Chawińska – Jurczyk. II miejsce zajęła Julia Wolny uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 (opiekun – Pani Elżbieta Cudziło), III miejsce natomiast zdobyli: Kacper Łabuz uczeń Zespołu Szkół nr 2 - Szkoły Podstawowej nr 1 (opiekun- Pani Bogusława Lubszczyk) oraz Tymoteusz Chłopecki uczeń Zespołu Szkół nr 1 – Szkoły Podstawowej nr 9 (opiekun – Aleksandra Kirow).
Wysoki poziom przygotowania uczniów spowodował, że rywalizacja nie była łatwa. Mamy nadzieję, że poziom wiedzy uczniów zaowocuje także w przyszłości, kiedy ci młodzi ludzie decydować będą o ekologii i ochronie środowiska naszego miasta. -podkreślają organizatorki– Joanna Kulińska i Monika Moń nauczycielki przyrody ze Szkoły Podstawowej nr 2. Uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą z zakresu walki z niską emisją.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi także nagrody książkowe. . Na zakończenie zaproszono uczestników i opiekunów do udziału w XXII edycji konkursu.

mgr Joanna Kulińska, mgr Monika Moń