Program autorski z edukacji regionalnej dla klas V

mgr Joanna Maka

Od roku szkolnego 2003/2004 realizowany jest w naszej szkole program autorski z edukacji regionalnej dla klas V – tych, którego autorem jest nauczyciel historii – mgr Joanna Mańka. Tematyka zajęć obejmuje poznawanie przez uczniów przede wszystkim historii, ale również elementów współczesności oraz przyrody całego Górnego Śląska a głównie ziemi wodzisławskiej i samego Jedłownika – ich najbliższej okolicy. Dzieci zdobywają wiedzę o dziejach swej ,,małej ojczyzny” oraz jej warunkach przyrodniczych i ekologicznych, zabytki architektury, tradycję, gwarę, sławnych mieszkańców, historię własnej szkoły, rodziny itp. Podsumowanie edukacji zorganizowano w formie konkursu o tytuł ,,mistrzów wiedzy regionalnej” między uczniami klasy V a i V b. W ramach edukacji regionalnej działa także w szkole Koło Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, które zbiera informacje n/t dziejów naszej szkoły w ostatnim półwieczu: w tym celu przeprowadza wywiady z byłymi pracownikami tej placówki (w ich domach lub podczas spotkań z klasami), szuka wiadomości wśród własnych rodzin i znajomych. Członkowie Koła przygotowują co roku 4 XII szkolny Dzień Regio­nalny. Nawiązano również współpracę z miejskim Kołem Miłośników Ziemi Wodzisławskiej: odwiedzamy Galerię „Art. Vladislavia”, zaprosiliśmy do szkoły Prezesa tegoż Towarzystwa - P. Kazimierza Cichego oraz działającą w nim byłą dyrektor SP 2 – P. Stefanię Klimek. Nawiązaliśmy także kontakty z Centrum Regionalnym w Żorach – w marcu klasy V – te wzięły udział w śląskich obrzędach Wielkiego Tygodnia, w grudniu zorganizowany zostanie wyjazd na „śląską wiliję”. Działający w Kole uczniowie co roku biorą udział w międzyszkolnych konkursach regionalnych, np. w konkursie ,,Przeszłość i dzień dzisiej­szy Wodzisławia Śl. i okolic” czy w konkursie gwary śląskiej, osiągając w nich bardzo wysokie lokaty. Koło zorganizowało także szkolną izbę regionalną, która w przyszłym roku szkolnym otrzyma nowe pomieszczenie a jej zbiory zostaną uzupełnione i rozszerzone.Mgr Joanna Mańka, będąc także szkolnym bibliotekarzem, przygotowała plan współpracy integracyjnej uczniów naszej szkoły z wychowankami Ośrodka Rehabilitacji i Terapii dla Dzieci i Młodzieży w Wodzisławiu Śl., prowadzonej przez bibliotekę szkolną w ramach programu wychowawczego szkoły.  Systematyczne kontakty trwają już dwa lata. Polegają na wizytach uczniów SP 2 w Ośrodku oraz rewizy­tach ich niepełnosprawnych rówieśników w naszej placówce, podczas których mają miejsce np. wspólne zabawy, zwiedzanie szkoły przez Gości, przedstawienia przygotowane dla nich przez szkolne Koło Te­atralne. Współpraca ta ma na celu głównie uczenie dzieci zdrowych zrozumienia i akceptacji odmienności ludzi niepełnosprawnych, uwrażliwianie na ich potrzeby, co powinno także zaowocować w ich postawie wobec tego problemu już jako ludzi dorosłych.