Program autorski dla klas młodszych

mgr Mariola Piekar

Od 01.09.2001 realizowałam innowację dotyczącą technologii informacyjnej w oparciu o program autorski pt. „Technologia informacyjna w nauczaniu zintegrowanym”.

Zajęcia prowadziłam w kl. I - jedną godzinę tygodniowo.Na zajęciach uczniowie: poznawali podstawowe wiadomości potrzebne do obsługi i porozumiewania się z komputerem, zapoznawali się z obsługą myszki, klawiatury, sposobem włączania i wyłączania, poznawali reguły i zasady bezpiecznej oraz higienicznej pracy przy komputerze, zaznajamiali się z odpowiednim oprogramowaniem służącym do pisania, rysowania, oraz edukacji matematycznej czy środowiskowej, poznawali przykłady stosowania TI w otoczeniu dziecka: dom, pracownia szkolna, ćwiczyli koncentrację uwagi, wyobraźnię, rozwijali orientację przestrzenną i kierunkową poprzez odpowiednio dobrane multimedialne programu edukacyjne.Program autorski zintegrowany był z realizowanym w klasie pierwszej programem nauczania „Wesoła Szkoła” (WSiP). Zdobyte na zajęciach wiadomości i umiejętności uczniowie wykorzystywali do tworzenia wspólnych projektów plastycznych.Tworzenia rysunków, gazetek z zajęć integracyjnych. Rysowali prace plastyczne na dane i swobodne tematy oraz brali udział w różnych edycjach konkursów grafiki komputerowej. Ćwiczyli także umiejętności matematyczne, obliczając działania matematyczne oraz rozwiązując zadania logiczne. Uczniowie w czasie zajęć byli poddawani kontroli bieżącej i końcowej, której celem było niedopuszczenie do powstania zaległości i błędów oraz gromadzenie informacji o uczniach.