Wycieczka do kopalni Guido

Dnia 5 listopada 2015 r. grupa uczniów realizujących sfinansowany prze Urząd Miasta Projekt "Historia rodziny to historia regionu" wyjechała do Zabrza, by zwiedzić zabytkową kopalnię Guido i poznać pracę górnika - prze wiele lat najbardziej popularnego zawodu wśród rodzin Górnego Śląska. Największą atrakcją był zjazd wieżą wyciągową na poziom 320 m. W podziemiach czekał na uzbrojonych w kaski uczniów szlak podziemnych korytarzy długości 2,5 km. Pan przewodnik zaznajamiał nas z tajnikami górniczej techniki oraz codziennej górniczej pracy. Mogliśmy z bliska zobaczyć pracę kombajnu węglowego i innych narzędzi górniczych. Kolejną niespodzianką był przejazd podwieszaną pod stropem przekopu kolejką. Na pamiątkę mogliśmy "wyfedrować" sobie trochę węgla i zabrać ze sobą. Miejmy nadzieję, że po wizycie w kopalni Guido nasi uczniowie będą doceniać trud pracy swojego taty, wujka czy dziadka, którzy są górnikami, oraz otaczać ją szacunkiem.