Dzień Regionalny

Dnia 4 grudnia 2015 r. tradycyjnie obchodziliśmy  - z okazji górniczego święta - szkolny Dzień Regionalny. Dla zebranej w świetlicy uczniowskiej widowni szkolne Kółko Teatralne wystawiło spektakl w gwarze śląskiej. Była to klasyczna bajka o Jasiu i Małgosi według Jana Brzechwy, przetłumaczona na śląską gwarę przez Stanisława Neblika. Młode aktorki wcieliły się z powodzeniem w role tytułowych bohaterów, czyli Hanka i Gryjtki oraz Baby Jagi, wilka, mamy i taty. W przedstawieniu wystąpiły także śląskie gawędziarki, które snuły opowieści o śląskich straszkach: zmorach, diobłach, podciepach, utopkach... Po zakończeniu spektaklu odbył się także tradycyjny w naszej szkole konkurs o tytuł "Mistrza gwary śląskiej" - w tym roku została nim Malwina Krakowczyk z klasy V. Gratulujemy! Następnie Kółko Teatralne udało się do pobliskiej restauracji Contra, by swym występem uświetnić miejskie obchody Barbórki. "Bajkowy" spektakl zebranym tam górnikom i innym gościom bardzo się spodobał, a aktorki zostały obdarowane dużymi brawami oraz słodkościami. Ciężka praca związana z przygotowaniem kolejnego przedstawienia została nagrodzona.