Doświadczenia i badania na lekcjach przyrody

Zgodnie z wymogami reformy uczniowie na lekcjach przyrody powinni wykonywać wiele badań, obserwacji i doświadczeń. Podczas prowadzenia zajęć winno się  stosować przedmioty codziennego użytku i produkty stosowane w gospodarstwie domowym. Na lekcjach o wodzie uczniowie klasy 4 samodzielnie wykonywali doświadczenia. Badali jak zachowuje się ta magiczna substancja, co to jest napięcie powierzchniowe, opór wody, jakie substancje rozpuszczają się w wodzie a jakie nie, jak zmienia się ciśnienie w wodzie…. Dużym zaskoczeniem dla uczniów było ile kropli wody zmieści się na monecie 1 groszowej. Aby wykonać to doświadczenie potrzebny jest tylko talerzyk, grosik i zakraplacz. Sprawdźcie sami ile się zmieści!

mgrJoanna Kulińska