Dni Regionalne

Tradycyjnie już, na początku grudnia z okazji Święta Górników, miały miejsce w naszej szkole Dni Regionalne. 2 i 5 grudnia 2014 r. dwie grupy uczniów klasy IV udały się z wizytą do Muzeum Miejskiego. Dzieci w towarzystwie przewodnika poznały zbiory muzealne, które reprezentują zabytki pochodzące ze wszystkich epok - od czasów prehistorycznych do najnowszych. Następnie wzięły udział w warsztatach historycznych. Obie grupy powtórzyły i usystematyzowały posiadane już informacje oraz zdobyły nowe - pierwsza na temat heraldyki, druga - mitycznych bestii i potworów. Warsztaty urozmaicały zabawy: układanie "heraldycznych puzzli" i gra w "mitologiczne karty". 4 grudnia odbyła się w szkolnej świetlicy "Barbórka". Zgromadzona publiczność - uczniowie wszystkich klas - zobaczyli spektakl przygotowany przez nasze kółko teatralne pt. "Baśnie po śląsku". Głównym punktem programu było przedstawienie pt. "Królewna Śnieżka po śląsku", zaś gawędziarki z klasy III i IV opowiadały gwarą baśnie o "Kopciuchu", "Złotej rybce" i "Siedmiu koziczkach". Młodzi aktorzy przygotowali piękne stroje, zaś ich charakteryzacją zajęła się mama występującej w roli krasnala Nerwusa Larysy z klasy IV - p. Izabela Pawłowska. Oklaski widowni świadczyły o tym, że przedstawienie było udane i bardzo się spodobało a wysiłek włożony w jego przygotowanie się opłacił - szkolna społeczność dobrze się bawiła, jednocześnie poznając lub przypominając sobie gwarowe słownictwo.