Wycieczka do Cieszyna

Dnia 13 października 2016 r. w ramach kolejnego dnia obchodów Święta Szkolnej Biblioteki klasa IV pojechała na edukacyjną, biblioteczną wycieczkę do Cieszyna. Odwiedziliśmy Muzeum Drukarstwa, które zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem, poznając najdawniejsze sposoby tworzenia druku, pracę maszyn drukarskich i proces powstawania książki. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach graficznych, podczas których uczniowie przygotowali własne matryce, z których na starej prasie graficznej wykonali odbitki. Po opuszczeniu gościnnego Muzeum udaliśmy się do Książnicy Cieszyńskiej. Tam uczestnicy wycieczki otrzymali podstawy wiedzy o dziejach książki w starożytności i wzięli udział w warsztatach, w czasie których uczyli się pisać hieroglifami na woskowych tabliczkach oraz tworzyli samodzielnie własne gliniane tabliczki, pokrywając je następnie pismem klinowym.  Po zakończeniu wizyty w Książnicy udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe, by poznać najstarsze i najpiękniejsze zabytki Cieszyna. Zwiedziliśmy Rotundę św. Mikołaja - najstarszą kamienną budowlę na Śląsku i jeden  z nielicznych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Wspięliśmy się na szczyt gotyckiej Wieży Zamkowej - pozostałości po zamku książąt Piastowskich, skąd podziwialiśmy Cieszyn i okolice. Wycieczka ta wzbogaciła wiedzę IV-klasistów, przede wszystkim o historii książki i drukarstwa, a także o średniowiecznej architekturze. Do domów przywieźli wykonane prace, pamiątki oraz... smaczne cieszyńskie wypieki.