Warsztaty historyczne

Dnia 6 lutego 2013 r. klasa VI wzięła udział w warsztatach historycznych pt. "Anne Frank. Opowieść współczesna", które miały miejsce w auli Zespołu Szkół nr 2 w Wodzisławiu Śl. Najpierw nasi uczniowie zwiedzili wystawę zorganizowaną przez Holocaust Education in European Perspektive we współpracy z Fundacją Anne Frank i Fundacją Dom Pokoju z Wrocławia, która dała im możliwość zapoznania się z historią Anne Frank i z tematyką Holocaustu. Po wystawie oprowadzały i warsztaty prowadziły uczennice klas III Gimnazjum nr 1, dzięki czemu - jak piszą organizatorzy - "następuje przełamanie schematu biernego uczestnictwa w percepcji tego typu ekspozycji przez młodego odbiorcę i podjęcie głębszej refleksji nad historią swojej rówieśniczki". Młode przewodniczki w bardzo profesjonalny sposób wywiązały się ze swojego zadania, nasi uczniowie dzięki ich zaangażowaniu zapoznali się z tematyką Holocaustu na przykładzie losów żydowskiej dziewczynki i jej rodziny, podjęli też samodzielną refleksję nad takimi wartościami, jak prawa człowieka i wzajemny szacunek mimo różnic. Brawa, którymi nagrodzili swoje starsze koleżanki świadczyły o tym, jak wysoko oceniają odbyte warsztaty.